ON YIL

ON YIL

Hiç düşündünüz mü on yıl ne ifade ediyor. Tüm reklamlarda 10 yıl daha genç göstereceksiniz, Yaşınızı on yıl dondurun. Cildiniz on yıl önceki haline gelecek vs. vs. Bu ‘on yıl ifadesi’ neden bu kadar sihirli bir şekilde kullanılıyor ?

Dergilerde, gazete, radyo-TV lerde son on yılda çıkan kitaplarda  hatta reklam panolarında bile o kadar yoğun bir şekilde propaganda yapılıyor ki  artık bu konuya bir el atma vakti geldi.

Sıkı diyetle 10 yaş genç kalın,
zart kremi ile 10 yaş genç gösterin, zurt maskarasıyla yüzünüz
10 yıl öncesine dönsün, cart curt malzemesiyle vücudunuz 10 yıl
gençleşsin. Peki sonra?  10 yaş genç gösterince ne olacak ?

Müşterilerinin yüzde 80’ini bayanların oluşturduğu kozmetik sektörü
senelik 320 milyar dolar gibi muazzam bir ciroya sahip. Ve bu cironun
muhafazası (hatta artması) için sektör; sürekli reklam, propaganda, haber, hatta dizi filmlerle destekleniyor.

Bu sektörü domine eden dergilerde ise ülkemiz daha doğrusu ülkemiz insanı adeta aşağılanarak “Fransa’da kişi başına 130 usd olan yıllık  kozmetik tüketimi, ülkemizde sadece 32 usd gibi komik rakamlardan” bahsediyorlar. Ve bu komedi her iki Frenk kadınından biri günlük bakım yaparken, bizde 10 kadından biri günlük bakım yapıyor, biz nasıl avrupaya girecekmişiz falan filan diye devam ediyor. Sanki yüzlerimizi boya ile bem beyaz yapınca, başka taraflarımız da beyazlayacak. En beyaz yüz Batının kendisinde var zaten. Dünyaya zulmü yayan, kırmızı ellerini soluk benzinin ardına saklayan, o günahkar, kalın kozmetik maskesi ardına gizlenmiş, kibrin suratı. Avrupa’nın ihtiyacı olan şey senin sahte beyaz yüzün değil. Biteviye süren enayiliğin, paran, vaktin, gençliğin hatta bazen canın…  Yani senin rengin daha doğrusu sahte bir şekilde beyazlatılmış, gerilmiş, maskara haline getirilmiş yüzün onun en son ihtiyacı bile değil.

Türk kadınları kozmetik alacakmış, böylece 10 yıl genç kalacaklar ve AB ortalamasını tutturacakmışız. Bu kafa ile o kadar malzemeyi eline yüzüne sürekli boca edenler ancak toprağa dimdik girerler, o da mumya olarak.

Çılgınlığın boyutlarını anlayabiliyor musunuz? cırtlak bir karı  (özellikle karı yazdım) “Garson bu ne rezalet masada sinek var” deyip koca restoranı (esnaf lokantasında yiyecek değil ya) birbirine katarken, TV de reklamı olan şey  salyangoz yağı on yaş gençleştirir deyince kapış kapış satılıyor. Sinekten huylanıyor ama salyangoz yağını eline yüzüne sürmekten çekinmiyor.
Niçin?  sırf üzerinde “10 yıl genç gösterir” yazdığı için.

…devam edecek

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s