İS / OS* sorunları;

İS /OS sorunları;   (is: İşletim Sistemi/ os: Operating System)

İS/OS; “kullanıcı ne yapıyor” diye kafayı bozmuş.  IOS (iphone işletim sistemi)için de, Android OS (Google un mobil işletim sistemi) için de hatta Microsoft OS için de geçerli bu durum. Ve (bizce) asıl sorun işletim sisteminde, daha doğrusu sürekli güncellemededir.

Neredesin, ne tür giyersin, kimle kaç saat konuştun, ruh hastası mısın, ilgi alanlarının tam haritası, kronik bir hastalığın var mı, özlemlerin neler, dertlerin ne, espri anlayışın nedir. Borcun var mı, sorumlulukların neler, başarılı mısın, bir şeyi ne kadar ertelersin (veya ertelemezsin) ilişkisi olan sapık mısın, evli veya bekâr mısın, erkeklere mi kızlara mı bakarsın, bu tip reklamlardan niye hoşlanmazsın. Mezuniyetin ne, özgeçmişin, hoşlandığın yerler vs. Kısaca bizi bizden daha iyi tanıyan 24 saat gözlem altında tutan bir OS haline geldiler.

Her geçen dakika hayatımıza daha fazla girmek için histerik bir şekilde gelişiyor OS’lar.

Haliyle bunun için daha çok CPU gücü, daha çok ram, daha çok hafıza lazım. Ve daha fazla pil gücü. Bu gelişmeleri bir sonraki modelde sunacakları için bizim de daha fazla satın almamız gerekiyor.

Bunların telefon olma özelliği neredeyse geride kaldı. Örnek olarak; facebook kurucusu Zuckerberg, bir mezuniyet töreninde “beş yıl içinde webcam sayesinde kişilerin akıllarından geçeni facebook un algılayabileceğinden-telepatik paylaşımda bulunulabileceğinden- bahsetti. (Haber kaynağı business insider sitesi. Zuckerberg yazınca ilk sayfada çıkıyor).  Bilgisayar veya akıllı telefona bakan kişinin irisini analiz ederek, tüm mimikler, cilt rengi, cildin durumu ile karaciğerinde sorun olup olmadığı, şekeri kaç (göz damarlarındaki büzüşmeyi oranlayarak tespit etme), neye sinirli veya sevinçli (kendini nasıl hissediyor) bunların hepsini algılayan-analiz eden bir teknoloji (veya tehlike) ile karşı karşıyayız demektir bu, hem de çok yakın bir gelecekte.

Şimdi tüm bunlar neden yazıldı. Güncel ve popüler akıllı cihazların 2000-3500 TL aralığında olduğu bir anda, Sony piyasaya sessiz sedasız *‘Xperia M4 Aqua’ isimli bir akıllı telefon çıkardı. Akıllı cihazlardan beklenen tüm özelliklere de sahip; Donanımı güçlü ve yazılımı son sürüm (İnternet-Tarayıcı, mail, Whatsap, Twit, Face vs. Hız, parlak ekran, foto ve video kalitesi,  4G, NFC vs.) Hem de 1.000 TL civarında bir etiketle.

Ama üretici firmaların iştahlı servislerine ne donanım ne de bizlerin kişisel hayatı yetiyor. ‘’Daha fazla hız, daha fazla işlemci, daha fazla pil gücü, son sürüm yazılım’’ yokuşlarına bizi sürerek sonuçta cebimizden daha fazla para çekme telaşındalar.

Her taraf zaten mobese ile izleniyor. Herhangi bir polis teşkilatı sizin en son hangi bakkala gittiğinizi 3-4 dk. içinde öğrenebiliyor. Hani polisten sakladığımız bir şeyimiz yok, tamam da, şu deliliğe bakın. Caddelerde, avm lerde izleme yetmiyor, cebimizden ve masa üstümüzden de izleneceğiz. Hiçbir mahremimiz olmayacak! mı ?

Pek çok kişi buna benzer korkulardan dolayı seneler önceki telefonunu kullanmaya devam ediyor.

Tam bir fiyat performans (F/P) cihazı olan Xperia M4 ü örnek olarak verdik. Benzeri başka modeller de var şüphesiz. Ancak her firma yeni çıkan modelini tüketicinin alış veriş libidosuyla öyle oynayarak reklam ediyor ki, insanlar çılgın bir şekilde bu cihazları almaya kendilerini şartlandırıyor. Tabi bu sadece firmaların PR başarısından kaynaklanmıyor. Aynı zamanda sokaktaki insanın ufku olmamasından da kaynaklanıyor.

Siyasete (çeşitli sebeplerden) ilgi duymuyor, dünyadaki gelişmeleri yakından takip etmiyor, ülkesi ve bölgesindeki olaylar ve çözümlerine odaklanmıyor. Gelecek 5, 10, 20 yıllık planlarını sadece telefon/pc, araba ve ev alma şeklinde yapıyor. Çünkü okumuyor. Ne kitabı, ne kendini ne de dünyayı.

O yüzden ister üniversiteli, ister okumamış olsun, insanlara hayaliniz nedir? diye soruyorsunuz  “Ayfon 6 plas,  Samsun Not5,  eMeSAy Şadov” vs. cevaplar veriyor. Daha güçlü hayalleri olanlar, Bemeve 420, Mini kupır Es, 110 m2  ve 30 yıl vadeli TOKİ konutu” diyor.

Sonuç:   M4 Aqua veya sıfırı900 TL ye satılan iPhone 4S (4 yıl oldu piyasaya çıkalı) diğerlerinin yaptığı neyi yapamıyor?   Diğerleri bunların yapamadığı neyi yapıyor da hayatımıza neşemize, toplumsal barışa katkı sağlıyor?

Bu iki sonunun da cevabı aslında: HİÇ

Benchmark testlerinde 500 puan fazla almış, SD kart okuması 0,023 sn. daha hızlıymış, işlemci ısısı 1 santigrat daha azmış vs. Zira bu donanımlar, yenilemeler çip-yonga üretiminde fiziksel sınıra yaklaşmış olmalarına rağmen bitmeyecek gibi duruyor. Elimize 5 sene sonraki teknolojiyi dahi verseler, işletim sistemlerinin açlığını doyuracağımızı zannetmiyorum.

Bu sebeple, hiç güncelleme taraftarı değiliz, herhangi bir uygulama görevini en basit sürümüyle yapıyorsa varsın devam etsin. “Ya hocam güncelleme ile cihazın şu hataları giderildi” diyenlere; kardeşim biz saf mıyız? madem güncelleme ile giderilecek kusurları var, neden piyasaya kusurlu olarak sürülüyor ?  Budala mıyız biz, bi dünya para verip bunları alıyoruz?

Üreticilerin adam gibi üretip sorunsuz sunmaları gereken bu cihazların adeta beta sürümlerine para verip sahip oluyor ve onların hatalarını biz finanse ediyoruz, niye? Yazık günah değil mi?

İşletim sistemi güncelleme yapıyorsun, ikinci güncellemeden sonra şöyle sonuç çıkıyor “son güncellemeyi bu donanım kaldırmıyor.” Peki, ne olacak?  Çok basit;  ramini, diskini veya cihazı komple değiştireceksin. Yani sen para harcayacaksın, doymaz şirketler şişecek.

M4 Aqua (iPhone 4S ve benzerleri) 3 sene stabil çalışır. Daha fazla para vererek donanım üreticilerini şımartmayalım. 1994 den beri hayatımızda olan GSM telefonlara  4 Kişilik bir ailenin harcadığı parayı topladığınızda bir otomobil alacak miktar çıkıyor ortaya. Yeni bir telefon veya bilgisayar-tablet almadan evvel lütfen  BU CİHAZ ÖNCEKİ CİHAZDAN BENİM HAYATIMA VE DİĞER İNSANLARA ARTI BİR NE VERECEK önermesine bir cevap verin ve kendinize şu soruyu sorun, ondan sonra satın alın;  BEN RUH HATASI MIYIM.

Ümit Erdem  / Yavuz Selim Taştekne

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s