Afyonu Patlamak

Hadis-i Şerifler

“Sabah namazından sonraki vakit, dünyaya yayılmış bir ticaretten daha kazançlıdır”
“Sabah namazını (cemaatle) kılan kimse Allah’ın himayesindedir-korumasındadır”
Bir yazı hazırlamam istenmişti. Ben de bir zamandır düşündüğüm Pazartesi Sendromu ile ilgili bir yazı hazırlığım vardı. Hazırlıklarımı tamamladım ve yazı dergide yayınlandı.

Daha sonra bir kaç konuşmaya da çağrıldığım yazının bir kısmı şu şekildedir;

Sabahın erken saatleri için çok azı müstesna satış temsilcilerinin yüzde 90’ında
şöyle bir ifade tarzı vardır “adama bak ya sabahın köründe gelmiş, bilgisayar istiyor”
veya “kardeşim ayakkabı almak için bu saatte mi gelinir daha afyonum patlamadı.”
“Bugün pazartesi kardeşim sendromum var, üzerime gelmeyin..”

Bu sözleri müşteriye doğrudan söylemeseler de hareketleri ile hissettiriyorlar.
Satış ekibindeki diğer arkadaşlarına çay, yemek molalarında anlatıyorlar.

Şu ‘sabahın körü’ ifadesini kullananlara ters bi şey dememek için kendimi zor tutuyorum.
İnsanların efendisi; sabah namazı vakti ve hemen sonrasının dünyanın öbür ucuna kadar yayılmış bir ticaretten daha efdal olduğunu belirtiyor. O’nun ‘bereketlidir’ dediği saat
‘Sabahın Nuru’ olur ancak, sabahın körü olmaz. Belki bunu göremeyenlerin körlüğü olur.
Lütfen sabahın körü ifadesi yerine SABAHIN NURU cümlesini kullanmaya gayret edelim.
Dilimizden bir yanlışı temizleyelim.

Benim şöyle bir önerim var; eğer Türkiye’de işlerin bereketli bir şekilde  artmasını istiyorsak berberlerin sabah namazından hemen sonra açılmalarını sağlamalıyız.

Neden berberler?
Çünkü insanlar sabah erkenden işe gitmek, toplantıya yetişmek  veya seyahate çıkmak durumundadır. Gündüz yoğunluktan, akşam da geç çıkmış veya yorgunluktan berbere-kuaföre uğrayamamış,  uğradıklarını ise genelde dolu bulmuş, bu sebeple eve gidip dinlenmeyi tercih etmiş olabilir.
Sabah namazdan hemen sonra açıp bereket kazanan bir berber esnaf bulabilse; traş olup Kendi eli yüzü açılacağı gibi esnaf ta sabah bereketi ile para kazanacaktır.

Meseleye bir de şu açıdan bakalım; hac ibadetinin tamamlanabilmesi için iki mesleğe ihtiyaç var kasap ve berbere.  Ömürde bir defa yapılan hac ibadetinin bağlı olduğu iki meslekten biri üzerinden önerme yapıyorum;
“Berberleri sabah namazından hemen sonra açarsanız, işlerin daha doğrusu bereketin yüzde 50 arttığına şahit olursunuz.” diye düşünüyorum. Neden berberleri örnek olarak verdim, umarım daha iyi anlaşılmıştır.
Birbirini tamamlar veya biri yek diğerinin yerine kullanılabilir olan bu iki kavram; ‘Pazartesi Sendromu ve Afyonu Patlamak’ batı menşelidir. Avrupa, Amerika’da insanlar su nedir pek bilmez. Haramın her türlüsünü hadsizce tükettiklerinden uyuşuk bir
halde sabahlar ve sabah onlara kör olur. Saat 9.00’da iş yerine gelmiş, kendine bir kahve söylemiş, yanında da (kendi gibi) bir donut veya iki tane yağlı poçe, onları yiyip bitirir. Ardından bi-iki cigara çeker, gazetesine (artık facebook’una) takılır, afyonu anca patlar ve saat 11.00 de işe başlar.

Bir saat sonra da öğle yemeği vakti gelir. Saat 16.00’da çay molası, iki telefon görüşmesi, bir tane de ziyaretçi geldi mi değme gülüm keten helvası. Gün bitti ama berekette bitti. Evet, bu tipler için sabahın körü vardır, akşamdan kaldıkları için afyonları kolay patlamaz. Cumartesi, Pazar gece yarılarına kadar ‘vur patlasın çal oynasın’ havalarında oldukları için Pazartesi sendromu yaşarlar. Sabah namazı derdi olmayan insan akşamlarını diziyle, maçla heba eder gayet doğal! Filmlerle eğlencelerle kahve köşelerinde vakit ezenler ezdikleri şahsiyetleri ile sendrom yaşayacaklar tabi.

Anadolu’dan, Rumeli’den; İstanbul’a göç etmiş, memleket evladı kardeşim, sana ne bunlardan. Senin afyonun olmaz ki patlasın. Melekler Allah’a senin hakkında sabah namazı yoklamasında var derler. Rablerine raporlarken hakkında anlatacak söz bulamazlar da yerlerle gökler arası ismin yazılır. Ne patlayacak afyonun ne de sendromun olur.
Semada komşuların olur, cennet yolculuğunda mesafe kat edersin inşallah.

Sabah namazı ile bereketli başlayan sabahların nur olsun, işlerin bereketli olsun.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s