Korkma !

KORKMA !

Echolon’da(1) yalan, Avrupa Birliği (2)’de, Büyük Amerika da yalan.
Meşhur şehir efsanesi; “Amerika uydudan bu yaprakların kımıldamasını bile izleyebiliyor.”
– Biz bu ağacın yapraklarını doğduk doğalı izliyoruz, ne olmuş yani :))
Şaka bir yana bu tip ifadeler insanın itikadını bozabilir.

5 Kasım 2011 gazeteler “ABD günde 5 milyon Twit mesajını takip ediyor” şeklinde bir habere yer verdi. Çeşitli kaynaklarda da yıllardır; 15 milyon Facebook mesajının izlenmeye alındığını, 200 milyondan fazla mailin incelendiğini, 500 milyondan fazla SMS in kaydedildiğini vs vs. açıklayan bilgiler servis edilmektedir.  Servis edilmekte diyorum çünkü bunlar tamamen dezenformasyon (3) amaçlı mesajlardı

Bir kişi günde en az 10 sms, 20 watsap alıp gönderiyor ve 15 telefon görüşmesi 5-10 faks, 20 twit ve 20 face mesajı, 50 mail desek toplamda kişi başı 100 den fazla ileti oluşmaktadır. Peki şöyle soralım;
Bulunduğunuz şehirde, ülkede kaç kişi var ve günde kaç mesaj alıp gönderiyorlar. Ya tüm dünyada?  Tahmin etmek bile zor öyle değil mi?  Medya (daha doğrusu üst akıl); Echolon  vasıtasıyla tüm iletişimin izlendiği iddiasıyla küresel baskı(4) kurmaya çalışıyor. Dünya nüfusu 2014’te 7 milyara ulaştı. Bir buçuk Milyar insanın internet ve telefon kullandığı günümüzde SMS, GSM, EMAIL, FAKS, Twit, Watsap, Face vs. iletilerini toplasanız 150 Milyardan fazla bir rakama ulaşırsınız.
150 Milyar adet bilgiyi her gün kayıt edecek teknoloji teorik olarak var-teknolojiyi yakından takip eden biri olarak- bunu biliyoruz.  Ama günde 150 Milyar bilgiyi analiz edip en uygun sonuçları çıkartacak ve hepsi aynı düşünce yapısında eş zamanlı çalışacak ‘N’ milyon adet uzmana ihtiyaç var ve bu adette uzman yok. Daha doğrusu batı dünyasının elinde bu kadar akıllı adam yok!  Sonuç; teknik olarak mümkün ama uygulamada mümkün değil. Belki milyonda birini inceleyip rapor hazırlayabilirler, ama tamamını asla.

Tüm dünyada bir ayda ne kadar iletişim bilgisi var bilgisayarlar bunu hesap edebilir, ancak analizde sınıfta kalırlar.
Tüm dünyadaki silah sayısına 500 desek 250’si ABD’de, 250’si diğer 198 ülkede. ABD dışındaki dünya ülkelerinin silah gücü 310 Milyar Dolar. ABD’nin ise 630 Milyar Dolar. Rusya’nın silah gücü ise ABD’nin 7’de biri Kaynak: Açık Radyo.
Bu rakamlara takılırsanız dezenformasyon oltasına da takılırsınız. Evet, dünya silah envanterinde çok ciddi bir dengesizlik olduğu aşikar ama, silahlanma, tarihte hiçbir zaman dengeli olmadı ki.  Ama sen gene de korkma. “Nice az toplulukların, daha güçlü toplulukları alt ettiğini” Bakara-249 unutma. Onlar istedikleri kadar silah yığsın, ordular kursun “Biz de çağıracağız zebanileri” diyeni tanı, gerisinden Korkma!

Batı son 200 yıldır; silahları, teknolojisi, filmleri ve sahip olduğu ekonomik gücü ile zorla kabul ettirmeye çalışsa da asla hâkim güç değildir. Yönetimde olduğu ve yönetimine müdahale ettiği hiçbir ülkede refah ve barış sağlayamadı. Sürekli savaş, sürekli nefret ve sürekli tehditle nara atıyor: “Çok üstünüz, her hareketinizi takip ediyoruz ve canınıza okuyacağız”
Yok ya!

O kadar üstündünüz de yıllarca en büyük düşman gösterdiğiniz (komünist) sistemin burnunuzun dibindeki temsilcisi Küba’yı nasıl alt edemediniz.
Çok güçlü idiniz de Vietnam’dan canınızı zor kurtarıp apar topar niye kaçtınız? Çok iyi analiz çıkarıyordunuz da; arka bahçenizdeki Hugo Chavez’i nasıl engelleyemediniz. Ülkesi Venezüella’da el koyduğunuz tüm petrol ve petrol şirketlerini millileştirirken armut mu topluyordunuz. İki sefer hapsettiniz de nasıl alamadınız kellesini; silahsız, güçsüz, ezilmiş halkların elinden?  Timothy Mcveigh kilolarca patlayıcıyı Oklahoma’da hem de federal (devlet) binasına yerleştirip, 168 kişiyi havaya uçurduğunda istihbaratınız neredeydi? Çok güçlüydünüz de Echolon’un kulağına kar suyu mu kaçmıştı 11 Eylül’de. Hadi birinci uçak aniden geldi, ya ikinci uçak.  Tüm dünyayı izliyordunuz da gözünüzün önünde okul katliamı yapan öğrenci çocukları, bomba yüklü kamyonları nasıl durduramıyordunuz. Hani yaprağın kımıldamasını görüyordunuz on bin metre yüksekten? Yaprak kımıldamasını gören göz, koca uçağı hatta koca iki uçağı nasıl göremiyordu?
Çünkü yalan.
Batının tüm yalanları gibi Echolon’da koca bir yalan. O YÜZDEN KORKMA! Korkma! Sloganı at! Çalışmanı yap! Mailini gönder! Kafandaki putları kır!  Kalıpları kır! Gereksiz kuralları yık! Gerilla diyenlere aldırma! Kınayıcılardan korkma! Kendi şehirlerinde, kendi vatandaşlarını gene kendi vatandaşlarından koruyamayanlardan korkma. New york, Paris, Londra, Berlin, Moskova; akşamları kimsenin dışarı çıkamadığı korku çiftlikleridir. Kendilerine faydaları yok.

Unutma! Rabbimizin dilemediği hiçbir şeyi hiçbir güç yapamaz. Üzerinde adın yazmayan mermi seni bulamaz. Bulursa eğer Tekbirlerle yazarız adını göklere çünkü makberlere (5) sığmazsın, o yüzden Korkma! ‘zifiri karanlıkta, kara kayanın üzerindeki simsiyah karıncanın kımıldamasından  haberi olan’ Rabbimizdir. Onun dışında ‘’biz uzaydan yaprak kımıldamasını bile izliyoruz diye hava atanlar ancak ilahlık iddiasındadırlar.  “Gezin görün yeryüzünü ki, daha önce ilahlık iddiasında bulunanların hali ne olmuşutur” sözlerini bize hatırlatan ayetleri hatırla.

Korkma! Ve Alak suresini oku! bir daha. “Gördün mü o kâfiri? Eğer o yalanlıyor ve yüz çeviriyorsa, Allah’ın onu gördüğünü bilmez mi?  Hele bir vazgeçmesin, onu alnından yakalarız: O yalancı, günahkâr alnından. Çağırsın taraftarlarını müttefiklerini, ordusunu!  Biz de çağıracağız zebanileri. Sakın, sen ona aldırma (korkma), secde et ve (Rabbine) yaklaş.” (Alak Suresi, 14-19)

Yavuz Selim Taştekne – Bayrampaşa, 2011

(1) ECHELON, dünya medyası ve popüler kültürün AUSCANZUKUS olarak bilinen Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri tarafından oluşturulan istihbarat sinyalleri toplama ve analiz ağına Medyanın taktığı isimdir.
(2) Borcunu ödeyemez hale gelen Yunanistan iflasını açıklamak üzere. Bunun; İtalya, Portekiz ve İspanya’yı da etkileyecek bir hinterlandda büyük bir krize yol açması bekleniyor. İngiltere Euro bölgesinden çıkmak için oylama yapacağını açıkladı.  Artan işsizlik, mülteci sorunu, ekonomik kriz ve gittikçe yaşlanan Avrupa Birliği’nin şaşaalı günlerden gittikçe uzaklaştığı artık bir sır değil.
(3) Dezenformasyon; Bilgi kirliliği. Gerçeklerin gizlenmesi için verilen-üretilen yanlış bilgiler. Algı operasyonu.
(4) Küresel Baskı; yazara ait bir terim olup, Mahelle Baskısı kavramının dünya çapında karşılığı olarak kullanılmıştır.
(5) Makber-Kabir, “Ey şehit oğlu şehit isteme benden makber, sana ağuşunu açmış bekliyor Peygamber” Safahat-Çanakkale Şehitlerine

eco1

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s