Selamünaleyküm Dünya Ey !

Yavuz Selim Taştekne  / Günlük

Babam; kasetlerden dinlettiği Abdüssamet’in  kıraati ve Timur Taş hoca efendinin sohbetleri ile beni adeta küvözde büyütmüştü.

Mahmutpaşa Camiinde Cuma vaazlarına katıldığım Ahmet Vanlıoğlu ve Cuma geceleri arkadaşlarımla katıldığım Abdülmetin Balkanlıoğlu hoca efendilerin sohbetleri çöldeki bir insana su ne demekse bana da öyle geliyordu. Allah onlardan razı olsun. 1989 senesinde beş arkadaş Hilmi Yıldız hocamızdan özel ders almaya başladık. Akşam ile Yatsı namazları arasında Hayırseverler Camiinde kendi özel odasında bize ders veren Hilmi hocamız bize adeta temel atıyordu. Kendisine ne kadar dua etsek az. Rabbim ömrüne bereket versin.

”Çocuklar, Nureddin Hocanız geldi, bundan sonra onun ders halkasına katılacaksınız” dedi, bir yıl ders verdikten sonra bize. Nureddin Yıldız hocamız Ümmül Kura Üniversitesinde yaptığı çalışmaların büyük bir çoğunluğunu tamamlamış ve yurda dönmüştü. Riyazü’s Salihin derslerini başlattı. Haftada iki akşam olarak düzenlediği bu ders halkasına bizzat Hilmi hocamız bizi dahil etmişti. Hadis Dersine ilk defa böyle katılmıştım. Allah Teala’yı,  Rasulullah’ı (sallallâhu aleyhi ve sellem), İslam’ı, Kuran’ı ve temel kavramları en kolay anlayacağımız ifadelerle bize öğretiyordu. Bu eğitimler, Kuran ve Tefsir dersleri, Arapça dersleri, Evlilik, İslam Hukuku gibi pek çok ilave dersler ile takviye ediliyor ve adeta bizi yeniden inşa ediyordu. Allah ondan razı olsun.  ”Dinimiz bize en büyük mükafatı vermek istiyor, bizim de ona vermemiz gerekir.” Hocamızın bu sözleri beni çok etkiledi. Hemen komşularımdan, akrabalarımdan ve eski arkadaşlarımdan oluşan yaklaşık 50 kişilik bir liste hazırladım.

Öğrendiklerimi, notlarımı mektuplar haline getirdim. Ve bu isim listesine her ay düzenli olarak mektuplar göndermeye başladım. Sürekli yeni bilgiler, ayet ve hadislerin açıklamaları, bayramlarda kartlar, önemli gün ve gecelerle ilgili bilgiler paylaşıyordum devamlı. Peygamber bizim için ne demektir, Ramazanın önemi ve Kuran-ı Kerim. 1989-1993 yılları arasında devam etti bu mektup ve kart gönderimleri.

Daha sonra  teşkilatlı olarak Milli Gençlik Vakfında ve çeşitli radyo programları ile bu davet çalışmalarımız devam etti. Son yıllarda çeşitli gazete, dergi ve internet sayfalarında yazılar, sosyal medya hesapları üzerinden davet çalışmalarımız devam ettiği gibi, çeşitli STK çalışmalarına da gönüllü veya konuşmacı olarak katılım sağlıyoruz hamdolsun.

Rasulullah sallallâhu aleyhi ve sellem  <<benden duyduklarınızı, herkese ulaştırın,  dinleyenler anlatandan daha iyi anlayabilir>> hadisi ile tebliğci-davetçinin ne kadar geniş bir ufku olması gerektiğini bize vazetmiştir.

(Siz de davet tecrübelerinizi yazar mısınız)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s